utorok 12. marca 2013

pinnistal feb.2013

Tak sme si s Milošom povedali že už bolo dosť búchania do našich tatranských a slovensko-rajských ľadov. Necháme trošku ľadu aj našim a utekáme za hranice do Rakúska. Ešte počas môjho "štúdia" v Innsbrucku som počul, že v Stubaii je pekná ľadová oblasť, ale kedže v zime sa v Tirolsku lyžuje neriešil som to.

Pinnistal je bočná dolina údolia Stubaital. Leží na jeho juho-východnom okraji. Prístup do doliny je z osady Neder,  ktorá je časťou Neustift-u im Stubaital. Autom z Bratislavy 600 km, z Innsbrucku diaľnicou A13 smer Brenner, zjazdom 10 - Schonberg na Stubaier Gletcher/Stubaital.
V Nederi je na konci ulice Pinnisweg bezplatné parkovisko. V Dedine si možete požičať sánky, keďže pod ľady sa ide sánkarskou dráhou cca 8km (1 1/2 až 2 hod) a naspäť to na sánkach zvládnete aj za 10 min !!!


Pohľad z Pinnisalmu (1490m) na masív Kirchdachspitze (2840m) 


Ľady sa nachádzajú v dolnej časti masívu kopca Kirchdachspitze. 
Je tu spolu 6 ľadov obtiažnosti WI4+ až WI6, dĺžka do 130m.
Výhodou oblasti je malá navštevnosť (oproti Gasteinu, Maltatalu) ktorá je spôsobená časovo náročným prístupom, čo je zas nevýhoda Pinnistalu. Síce dlhšie kráčate, ale pri lezení vám nikto nepráši na hlavu kusy ľadu. Takže pohoda... 1.2.2013
Rozbití z cesty nočákom z Viedne do Innsbrucku máme dnes na pláne rozlezový Vorhang WI5- 80m. Po príchode do doliny zisťujeme, že je v ňom nalezená jedna dvojka. Záložný Gully WI5+ 120m padol pri minulotýždňovom oteplení tak sme nútení začať zľava ľadovou tirolskou legendou Manner ohne Nerven WI5+/6- 120m.Manner ohne Nerven WI5+/6- 120mManner.. 1 dĺžka WI4
Miloš v druhej dĺžke za WI5+/6-
Tretia dĺžka za WI5- (ale nebola, max WI4)


V skratke: kľúčová druhá dĺžka, asi 40metrový kolmý až previsnutý stĺp,  pri ktorej Miloš kričal že je to "asi aj trošku do kopca" bola podla mňa stále do kopca... Inak pekná cesta, štandy najdete ľahko, jedno zlanenie na policu vľavo a po nej dole pod ľad.
Dole prvá jazda na sánkach u mňa asi po 15-tich rokoch, u Miloša neviem... Smrť v očiach aj ušiach...za 10 min sme dole super jazda, skoro ako lezenie.  2.2.2013
ráno o 10°° prestáva pršať, pomaly sa vlečieme a o pol jednej sme pod ľadom Vorhang WI5- 80m. Prd lezením stihne cez ľad preletieť veľká prachová lavína (veľká podľa dĺžky padania asi 1min) a my začíname liezť.


taký trošku väčší Mrozek - Vorhang WI5-


Dolez na prvý štand


dolez na druhý štand Vorhangu
Na vrchu sa dá pokračovať asiA po 200m choďáku ľadom Chameleon alebo Familiensonntag (oba WI4, 60m).
My zlaňujeme dole a tešíme sa na sánkovačku...
Vorhang


Sánkovačka


3.2.2013
Chvalabohu posledný deň ťaháme hore kopcom tie skurv*ne ťažké sane v mokrom snehu. 


Homo sapiens sapiens v roli ťahača


Dnes je na pláne hviezda Kerze WI6 65m...
Kerze WI6 65m


...ktorou ale tečie silný prúd vody, a my sa predsa nechceme na nitku premočení isť sánkovať. Prechádzame par metrov doprava na Rumpelkammer WI 5- 50m (v našich podmienkach asi WI5, 65m)


RumpelkammerRumpelkammer


Rumpelkammer


panoráma PinnistaluPosledná sánkovačka dole dolinou, ešte zbehneme pozrieť štubajských kováčov skôb do Fulpmesu a utekáme na vlak domov.


Typická rakúska kováčska dielňa

Ďakujeme Tomášovi a Andrejovi za ubytovane, večerné nálevy a najlepšie bryndzové halušky v celom Tirolsku (ten večer určite).

Do Pinnistalu sa určite oplatí ísť, v blízkosti aj ďalšie oblasti Dryland, Brennertal, Pitztal, Zillertal s veľkým množstvom vertikálne zamrznutej vody !!! (sprievodcu mám, stačí sa ozvať)Niektoré fotky ukradnuté z Milošovej galérie https://picasaweb.google.com/108833680946476738108 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára